X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
وب نوشت ‌های دانش آموز سال دوم تجربی
جمعه 22 مهر‌ماه سال 1384
برندگان جایزه نوبل

 

سلام دوستان ...... خوب هستید ؟ در یک پست اخیر در وبلاگم به معرفی دانشمندانی که موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک شده بودند پرداختم ..... امروز در حال وب گردی بودم که دیدم تقریبا از سه رشته برندگان جایزه نوبل رو معرفی کردن ، و من مشتاق شدم که این پستم رو به برندگان جایزه نوبل اختصاص بدم و به همین خاطر از هر سایت به قول معروف چند تکه کندم و  رو هم  گذاشتم تا بالاخره تونستم  برندگان جایزه  نوبل از سه  رشته ی مختلف رو جور کنم .... البته توضیحات هر کدام را هم دارم که اگه می ذاشتم کسل کننده میشد ولی خب اگر شما خواستید به من بگید تا در اسرع و قت در پست های مختلف براتون بزارم و اگر باز هم برندگانی رو معرفی کردند حتما براتون می زارمش. امیدوارم که به دردتون بخوره ...... موفق باشید .

 

برندگان جایزه نوبل شیمی :

 

سه دانشمند به خاطر بهبود بخشیدن فرآیندی که در پلاستیک سازی و داروسازی به کار می رود مشترکا برنده جایزه نوبل شیمی 2005 شده اند.ا یو شاوین از فرانسه و ریچارد شراک و رابرت گرابز از آمریکا به پاس خدماتشان برای بهبود یک نوع واکنش شیمیایی موسوم به "تجزیه دوگانه" یا "متاتسیس" (metathesis) مورد قدردانی قرار گرفتند.

 

برندگان جایزه نوبل فیزیک :

 

کاوشگران نور جایزه نوبل گرفتند . جایزه نوبل سال 2005 در رشته فیزیک نصیب دو فیزیکدان آمریکایی و یک فیزیکدان آلمانی شد که همگی پژوهشگران رشته اپتیک (فیزیک نور) هستند. فرهنگستان علوم سوئد نیمی از جایزه نوبل فیزیک را میان جان هال از دانشگاه کلرادو در آمریکا و تئودور هانش از مؤسسه ماکس پلانک در آلمان تقسیم کرده است که برای یافتن روشی جهت اندازه گیری دقیق طول امواج نور تلاش کرده اند.

 

برندگان جایزه نوبل پزشکی :

 

جایزه نوبل پزشکی به  کاشفان باکتری عامل زخم معده  تعلق گرفت . جایزه نوبل پزشکی سال جاری به پاس کشف این موضوع که زخم معده می تواند ناشی از عفونت باکتریایی باشد به دو دانشمند استرالیایی اعطا شده است.رابین وارن و بری مارشال نشان داده بودند "هلیکوباکتر پایلوری" که در بخش انتهایی معده رشد و نمو می کند در ایجاد زخم های معده و روده نقش دارد.