X
تبلیغات
زولا
وب نوشت ‌های دانش آموز سال دوم تجربی
شنبه 20 اسفند‌ماه سال 1384
جیوه نامرد !

 

سلام دوستان ، حالتون خوبه ؟ این چند روز این جا اینترنت قطع شده بود منم نمی تونستم بیام و وبلاگمو به روز کنم ..... روز یکشنبه این هفته یه اتفاق جالب تو مدرسه برامون افتاد گفتم برای شما هم تعریف کنم که مواظب باشید ..... اصلا خدا خواسته بود که اون روز سر بچه ها این بلا بیاد .... این معلم فیزیک ما هر چند که احترامش برای ما واجبه ولی خب یه ایرادایی دارن دیگه و من به هیچ کی نگم این حرفا خفم می کنه ! روز یکشنبه صبح ساعت اول فیزیک داشتیم و این معلم فیزیک ما طبق معمول اومدن کلاس و مثل همیشه هم خوابشون میومد و حوصله نداشتن و غرغر می کردن ! چون حوصله نداشتن درس بگن گفتن که بچه ها این جلسه بریم آزمایشگاه که این آزمایش ها رو سرمون نریزه البته بنده خدا حقم داشت ها ! ما هم که از خدامون بود و همگی با کمال میل موافقت کردیم و رفتیم آزمایشگاه و چند تا آزمایش از قبیل این مشاهده ی مویینگی رو انجام دادیم که یه بار با آب که زیاد خوشمون نیومد و اما یه بار هم جیوه ! من خودم خداییش از رنگ جیوه خیلی خوشم میاد ! این مسئول آزمایشگاه جیوه رو دادن دست ما و گفتن که اگه طلا دارین طلا ملا هاتون رو در بیارین که جیوه از بین می بردش .... اما گوش کی بدهکار بود اصلا گوش ندادن ! البته من چون قبلا می دونستم همون اول النگو هامو در آوردم .... ولی خب بچه ها نه ! بعد بچه ما که فرصت گیر آورده بودن یه کم جیوه ریختن رو میز و باهاش بازی می کردیم ... این خاصیت چسبندگی جیوه خیلی جالب بود ..... هر چه قدر با دستمون روش می زدیم بازم که قطره های ریز کروی تبدیل میشد و مثل آب نبود که سطحی رو که روش ریخته بودیم رو تر بکنه ما هم که در عالم خودمون بودیم هر هر و کر کر می خندیدیم و حال می کردیم و اصلا آزمایش رو هم انجام نمیدادیم .... بعد خلاصه آزمایشگاه تموم شد و اومدیم کلاس ..... ساعت دوم هم شیمی داشتیم ....معلممون داشت بچه ها رو برای درس صدا می کرد که یکی از بچه ها ( سارا ) یهویی دیدیم داره با تعجب میگه خانم یکی از النگو هام نیست ! بعد دیدیم که روی اون یکی النگوهاش هم لکه های سفید هستش و الگوش شده طلا سفید ! ( انصافا خیلی خوشگل شده بود ! ) بعد بقیه بچه هم به النگو هاشون نگاه کردن و دیدیم که مال سمیه و نسرین و آیلین هم همون بلا سرشون اومده البته مال اینا نصف شده بود ! بعدش النگو های سارا که خال خال شده بود یهو اون لکه ها هم تبدیل شدن به جای خالی و اون یکی از النگو هاش هم تیکه تیکه شدن ! سارا همون که رفته بود خونه و اون تکه ها که روشون لکه های سفید کم رنگی بود برده بود عوضش کنه که طلا فروشی گفته بودن که این النگو ها رو نمی خریم چون جیوه روش ریخته و خاصیت طلاش از بین رفته ! تاره جلسه بعد فیزیک فهمیدیم که معلممون هم متوجه نشده و حلقه ازدواجش به جیوه خورده و حلقه ازدواجش از بین رفته البته همش نه ...... خلاصه این که شش تا النگو و یه حلقه فدای شیطنت های ما شد و ما هم دیگه توبه کردیم رفتیم آزمایشگاه مثل بچه آدم آزمایشمونو بکنیم خداییش من این ترکیب های شیمیایی رو که این طوری زود عمل بکنه و چیز های مهمی مثل طلا رو از بین ببره رو ندیده بودم و خلاصه عبرت گرفتیم اونم چه عبرتی به بهای النگو ها !
راستی شما نمی دونین که این جیوه چه ترکیبی داره که طلا رو نابود می کنه ! البته می دونم که پیوند های طلا رو ضعیف می کنه و باعث نابودیش میشه ولی می خوام ترکیب شیمیایی جیوه روی طلا رو بدونم و به بچه های کلاس هم بگم که بدونن که یه ترکیب شیمیایی ساده چه طوری تونست این همه ثروتشونو به راحتی آب خوردن از بین ببره !
و یه چیز دیگه هم بگم این که من خیلی دوست دارم هر چیز علمی که در محیط اطرافم میبینم رو بنویسیم ولی خودم احساس می کنم که نمی تونم مطلبام رو خوب توصیف کنم در واقع قدرت بیان و استعدادش رو ندارم .... به همین خاطر گفتم از شما بپرسم و نظر شما رو بدونم و شما بگید که می تونم خوب توصیف کنم یا نه البته اگه کارم خوب نیست ایرادام رو هم بگین . متشکر میشم .

پی نوشت 1 : اینو گفتم که شما هم مواظب باشین و وقتی دارین با جیوه و یا با سایر مواد شیمیایی کار می کنین این توصیه های ایمنی رو رعایت کنین و الکی نگیرین .

پی نوشت 2 : تو رو جون هر کی که دوستش دارین الکی نگین خوب می نویسی و ..... خلاصه الکی تعریف و تمجید نکنین حقیقت رو بگین ... مثل تو فیلم ها بگم که طاقت شنید نشو دارم !